Cezare Łazarewicz - Sześć pięter luksusu



Najważniejsze dzieje Polski opowiedziane z niecodziennej perspektywy. W książce "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich" głównym bohaterem i narratorem zdarzeń jest budynek, a właściwie wielki dom towarowy.


Sześciopiętrowa nieruchomość w zamyśle konstruktorów miała być największym sklepem we wschodniej Europie, stworzonym według zagranicznych standardów.


Dom towarowy braci Jabłkowskich rozpoczął swoją działalność w 1914 roku. Od tej pory warszawiacy mogli czuć się tak samo, jak klienci angielskiego domu towarowego Harrods czy niemieckiego domu towarowego KaDeWe. Największy rozkwit działalności przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym. Do 1939 był jedynym domem towarowym w Warszawie i największym takim obiektem na terenie całej Polski, który prowadził sprzedaż wysyłkową. Jego historia nie kończy się wcale w momencie wybuchu II Wojny Światowej.


Dom towarowy był czynny w czasie trwającej okupacji, a powstańcy walczący w sierpniu '44 mogli przy ulicy Brackiej 25, gdzie mieściła się siedziba domu towarowego, zaopatrywać się w odzież, obuwie i żywność. Następnie w czasach komunizmu budynek upaństwowiono, a jego dalsze losy, chociaż niezwiązane z działalnością handlową, są równie interesujące.


Pozycja "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich" pozwala czytelnikowi wczuć się lepiej w burzliwą historię Polski, a jednocześnie pozwala ją ujrzeć z nowego punktu widzenia. Stanowi przekrój wydarzeń od wybuchu I Wojny Światowej aż do dnia dzisiejszego.


Cezary Łazarewicz, opisując ponad stuletnią historię najsłynniejszego polskiego domu towarowego, zarysował przed czytelnikiem niezwykle ciekawy obraz przemian społecznych w XX i XXI wieku. Jest on również autorem innych historycznych książek takich jak na przykład: "Koronkowa robota" lub "Żeby nie było śladów"