środa, 7 października 2015

951 ==> Kamil Janicki - Damy złotego wieku. Prawdziwe historie

Co zrobić gdy mąż nas nie słucha, syn się źle żeni, wszystko wali się na głowę, a i poddani nie są ku nam najprzychylniej nastawieni? Zaszyć się w mysiej dziurze? Wprost przeciwnie, wypiąć dumnie pierś do przodu  i walczyć. Walczyć z uprzedzeniami, nieprzejednanym uporem szlachty, plotkami, szyderstwem i posądzeniami o czarną magię. Tak jak główna bohaterka książki Kamila Janickiego „Damy złotego wieku” wydanej nakładem Wydawnictwa Znak. Bona Sforza. Żona króla Polski Zygmunta I Starego, matka ostatniego dynastycznego króla Polski, Zygmunta Augusta. Ona i inne podobne jej kobiety musiały dać sobie radę z przeciwnościami losu. Musiały, nie miały innego wyjścia. 
W tym roku w prezencie urodzinowym od przyjaciół dostałam kilka świetnych książek. W tym również tę. I właśnie dziś o niej chciałabym Wam skreślić kilka słów. 
Największa potęga Rzeczypospolitej przypadła na okres prosperity XVI wieku. To właśnie Polska dyktowała warunki, i dwór w Krakowie był wymarzoną placówką dyplomatów i karierowiczów. Gdy umarła pierwsza żona Zygmunta, do matrymonialnego wyścigu stanęły najwspanialsze i najbardziej wpływowe panienki z największych europejskich rodów. Na nową królową Polski, ku powszechnemu zdumieniu wybrano księżniczkę z podupadłego włoskiego księstwa, co gorsza, z podejrzaną reputacją. Jej rodzina była znana z burd, trucicielstwa. Jest ciotką była sławnie niesławna Lukrecja Borgia. W rodzinie Sforzów mocne charaktery kobiet mieszały się z okrutnymi, sprytnymi ale jednak słabymi mentalnie typami mężczyzn. To one własnym umysłem i rozwagą wywalczyły sobie bogactwo i świetną pozycję. 

„Damy złotego wieku” traktują o przeplatającej się historii najważniejszych kobiet w Polsce  epoki renesansu. Bonie Sforzy, Barbarze Radziwiłł oraz Annie Jagiellonce. To one ze swoimi życiorysami budowały naszą historię, historię Polski. 

Na 490 stronach mamy zawartą opowieść o wielkiej zgubnej namiętności, intrygach, lojalności, zdradach, perfidnych układach,  politycznych grach oraz wielkich niepohamowanych ambicjach. 

Każda nich miała być tylko dodatkiem do wszechpotężnego władcy. Miały dwa zadania, dać syna i ogromne posagi. One chciały czegoś więcej, i zawzięcie o to walczyły. Nie dały się zamknąć w złotych klatkach. Dla każdej z nich skończyło się to tragicznie. Ale dzięki temu, historia o nich nie zapomniała. Powstało na ich temat wiele mitów, kłamstw i legend. Jak było naprawdę? Możemy tylko spekulować. Ta książka jest obiektywną próbą odczarowania złej sławy królowych Polski. I moim zdaniem, udaną próbą.

Bardzo serdecznie dziękuję moim przyjaciółkom, za tak wspaniały i świetnie dobrany prezent, do którego na pewno będę wracać. Tę i inne książki Kamila Janickiego można zakupić w oficynie Wydawnictwa Znak. 
O tutaj: ==> KLIK